Radovan Gergeľ

NEOBLOMNÝ

Toť zaujímavý názov knihy, ktorú som nedávno dočítal (2). Je od autora menom Tim Grover a jeho špecializácia je zvyšovanie športovej výkonnosti a motivácie. Je to medzinárodne uznávaná osoba, ktorá pomáhala ikonám športového sveta. Snáď medzi najznámejších patrili Michael Jordan (mimochodom podľa Forbes najviac zarábajúci hráč planéty z oných čias (3), Kobe Bryant, Dwyane Wade a mnoho ďalších.

Nič netradičné. Ďalší úspešný mentálny a silovo-kondičný kouč, poviete si. No jeho filozofia JE dosť netradičná. Jeho názory na zvyšovanie výkonnosti (športovej, biznisovej, životnej) miestami až moc kruté, no jednoduché a priamočiare. Žiadne siahodlhé analýzy osobnosti, žiadne keci o pozitivizme, žiaden bullshit o pohári z polovici plnom, alebo prázdnom. Veľa krát top atléti počas sezóny v čase svojej krízy preletia tisíc kilometrov do jeho tréningového centra v Chicagu pod názvom „Attack Athelitics“ a vypočujú si od neho len dve slová: DON’T THINK. 

Vyselektoval som teda z jeho knihy pár zamyslenia-hodných myšlienok, ktoré stoja zato. Možno niekomu pomôžu sa konečne prebrať a začať na sebe viac makať. No cesta na vrchol má aj svojeúskalia, povedzme negatívne „vedľajšie“ účinky. Tie možno niekoho vystrašia, no je dobré ich vnímať. A možno aj niekoho odradia od top snenia o nebeskom úspechu. Či už v športe, biznise, alebo politike…A to je OK.

Nie každý dokáže byť skutočne nezastaviteľný.

FROM GOOD TO GREAT TO UNSTOPPABLE

Rovno k pointe knihy. Grover popisuje 3 typy správania, ktoré môžete nájsť ako v športe, v biznise, tak aj v bežnom život, či vo vašej rodine. Tieto charaktery majú svoje povahové črty na základe ktorých ich viete odlíšiť.

1) COOLER (GOOD) – napr. hráč, ktorý je opatrný. Vyčkáva a riadi sa podľa pokynov. Sleduje, čo robia ostatní a potom nasleduje lídera. Je mediátor, nie ten, ktorý vytvára rozhodnutia. Nevyberá si stranu, kým nie je nútený. Keď idú veci dobre, zvláda určitý tlak. V momente zvyšovania intenzity však prehadzuje problém na niekoho iného. 

2) CLOSER (GREAT) – zvláda veľa tlaku. Ak je vložený do správnej situácie a inštruovaný, dokáže veci dokončiť. Študuje mnoho scenárov, aby vedel reagovať, ale nie je v pohode s tým, keď veci nejdú podľa plánu. Vyhľadáva pozornosť a uznanie. Zaujíma ho, čo si ľudia o ňom myslia. Vyberá si finančnú istotu nad slávou, či úspechom.

3) CLEANER (UNSTOPPABLE)–je málokedy chápaný, a je rád, že tomu tak je. „Čističom“ je preto, lebo berie zodpovednosť za všetko. Keď idú veci zle, neviní ostatných, pretože sa na ostatných nespolieha. Vyčistí neporiadok a posúva sa ďalej. Žiadne prehnané emócie. Jeho heslom je: „zaútoč, kontroluj, vyhraj.“ Nepotrebuje žiadnu pozornosť. Nikto nevie ako presne pracuje. Veľa nerozpráva a nevyťahuje sa. Sedí v úzadí. Za neho však rozpráva jeho úspech a dokončená práca. Má svoju temnú stránku (ženy, alkohol, drogy, hazard…), do ktorej nikto  nesmie. Má ju však plne pod kontrolou. Dosahuje to, čo chce, no platí za to osamelosťou (dokonalosť totiž je osamelá). Platí za to, nedostatkom skutočných priateľov, či ideálnym rodinným životom. Platí za to tým, že ľudia ho môžu mať za blbca, či arogantného človeka. A je mu to úplne jedno. Zaútočí, kontroluje a vyhráva.

3 TYPY V PRAXI  

Skúste si nabudúce všímať v okolí tieto vzory správania. Skúste na základe nich opätovne pouvažovať prečo sa danej osobe tak darí. Či naozaj má iba talent,genetiku, možnosti, či bohatú rodinu…alebo je v tom čosi viac, čo rozhodlo o jeho úspechu.

Coolerov je veľa. Môžu urobiť skvelý zápas, no majú obavy zo súťaženia a ako sa im bude dariť. Vyhýbajú sa víťazným strelám. Nechcú držať tím, ale budú prví, ktorí vás budú tľapkať po chrbte, keď sa vám zadarí. Myslia si, že chcú verejnú pozornosť, byť na výslní, no keď to dosiahnú väčšinou s tým nenaložia dobre. 

Closerov je pomenej. Tí môžu mať skvelú sezónu. Študujú oponenta, jeho kroky a primerane reagujú. Víťazne strely berú na seba iba vtedy, keď vedia, že majú šancu uspieť. Ak im dáte vhodnú príležitosť vedia vyhrávať. No za svoju dobre odvedenú prácu očakávajú kredit a milujú, keď im ľudia gratulujú. Stoja väčšinou pred tímom, pretože potrebujú ukázať, kto je vo velení.

Cleanerov je iba pár. Zvyčajne majú skvelú celú kariéru. Nechávajú iných študovať ich kroky a je im jedno komu čelia pretože vedie, že zvládnu každú situáciu. Nepoznajú slovo zlyhanie – iba ponaučenie. Pri streľbe víťazného gólu veria svojmu inštinktu, rokom tréningu a skrátka len vystrelia. Nepremýšľajú nad tým, či by mali. Cleaneri vám málokedy pogratulujú za to, že robíte svoju prácu – oni to od vás očakávajú. A rovnako nepotrebujú ukazovať, kto je vo velení – každý to dobre vie.

Príkladom cleanerského vyjadrovanie je prípad Charles Barkley-ho, ktorý vyhodil niekoho cez sklenené okno na prízemí nočného klubu v Orlande, hneď potom ako daná osoba do neho hodila kocky ľadu. Po súdnom konaní sa ho opýtala sudkyňa, či sa niečo naučil z tejto skúsenosti. „Áno, nemal som ho vyhodiť cez okno na prízemí. Mal som ho vziať na tretie poschodie a tam to dokončiť.“

Príkladom čisto cleanerského správania je situácia v NBA z apríla 2013, keď si „večný“ Kobe Bryant v zápase poranil achilovku (1). Miesto toho, aby sa dal za potlesku vyniesť z palubovky…postavil sa, odhádzal svoje trestné hody a tak odišiel. Done! Next.

To znamená byť NEOBLOMNÝ. 

V športe sa neoblomnosť meria úspechmi, trofejami, medailami, prsteňmi. V skutočnom živote byť neoblomný znamená mať stav mysle, ktorý dáva silu dosahovať, prežívať, prekonávať – byť silný, keď ostatní nie sú. Túžiť tak silno po výsledku, že práca k nemu je nepodstatná. Každé zlyhanie je iba príležitosť dostať sa k svojmu cieľu inou cestou.

Byť cleaner nemá takmer nič spoločné s talentom. Ten nevedie vždy k úspechu. Byť cleaner znamená brať zodpovednosť do svojich rúk, byť vo vedení a viesť svoju prácu k excelentnosti…či už v športe, riadení rodiny, biznisu, alebo autobusu. To sú osoby s najväčším zápalom pre akúkoľvek prácu. To sú presne tí čašníci, ktorí majú prehľad o všetkých stoloch a vedia aký steak si ich zákazníci pravidelne objednávajú. Učitelia, ktorí sa nevzdávajú kým každý ich študent nepochopí danú hodinu. Vodiči autobusu, ktorý dokonale pozná svoju trasu, svojich pasažierov, má prehľad a poriadok. Je usmievavý a priateľský, no v tichosti premýšľa, „Toto je sakra môj autobus a nikto sa so mnou, alebo s mojim busom nebude zahrávať. Bude stále čistý a bude chodiť načas. A ktokoľvek kto sa zapletie so mnou, alebo s mojim busom bude chodiť pešky!“

MORÁL PRÍBEHU

Hoci Tim Grover pracuje s elitou na svete, jeho učenie vieme preniesť takmer do každého levelu osobného mentálneho rozvoja. No ako prvé si musíte sami pred sebou odpovedať na otázku ako VEĽMI chcete dosiahnuť to, čo chcete dosiahnuť? Čo ste kvôli tomu ochotní urobiť? Cesta za úspechom v akomkoľvek smere si vyžaduje množstvo obetí. Ste to ochotní podstúpiť?

Zoberme si príklad chudnutia. Všetci dobre vieme, kde je problém väčšiny ľudí, ktorým sa nedarí schudnúť. Jedia blbosti a málo sa hýbu. Ľudia však odmietajú poriadne makať, hľadajú rýchloskratky a nechce sa im kontrolovať ich strava, pretože to nie je pre nich komfortné.

Hmm…a ako komfortné je pre vás niesť na sebe toľko kilo tuku navyše? Ako komfortne sa cítite pri chôdzi po schodoch, alebo sexe? A ako komfortné bude pre vás ochorieť napríklad na diabetes? Toto je zvláštne…obézni ľudia sú ochotní tolerovať diskomfort žitia s nadváhou, čo im obmedzuje život, vskutku ich to časom môže doviesť k predčasnému fyzickému zlyhaniu, no nie sú ochotní prijať diskomfort nového životného štýlu. Nie sú ochotní sa vzdať nevhodného jedla doma v chladničke, či v špajze…vraj kvôli deťom, mužovi, či návšteve. Bullshit! To si naozaj myslíte, že vaše deti, muž, či návšteva neprežijú bez vašich sladkosti? Prečo teda máte stále doma to, čo nechcete zjesť? Že stále máte nejakú oslavu, alebo vám mamka varí chutne a ju nechcete uraziť? Koho to zaujíma? Vaša mamka musí vedieť, že máte svoj cieľ a urobíte preň čokoľvek a ak sa aj urazí, naučte sa zvládnuť aj túto situáciu.

Rovnako tak tréningy. Že nemáte čas? To naozaj?! A čo tak odložiť kávičky s kamoškami, alebo nepotrebné nákupy. Čo tak vyhodiť telku, alebo sa odpojiť z internetu? Že čo si o vás ľudia  pomyslia? Na to sa môžete úplne zvysoka vykašlať – ste cleaner a máte jasný cieľ! Áno možno stratíte pár známych, možno budete u ľudí za namyslenca zameraného len na svoje veci, no to všetko vám môže byť U-KRA-DNU-TÉ. Ste cleaner. Vy ste si vybrali túto cestu a túžite po výsledkoch.

Keby ste zašli s prosbou o pomoc za Timom Groverom, ako prvé by vám zrejme povedal:   

„Naučte sa byť komfortní s diskomforotom, alebo si nájdite iné miesto na zlyhanie.“

ZDROJ:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=zKiQsg-8nEM
  2. https://www.amazon.com/Relentless-Unstoppable-Tim-S-Grover-ebook/dp/B008O4TY3I
  3. https://www.forbes.com/sites/kurtbadenhausen/2017/12/13/the-25-highest-paid-athletes-of-all-time/#7760f7654b64