Radovan Gergeľ

POUŽÍVAJ MOZOG, NIE VÝHOVORKY

Vážení, o pár riadkov nižšie máte možnosť sa podrobiť vysoko sofistikovanému testu z prestížnej výživovej Univerzity Rady Active v Košiciach, ktorý s 99% presnosťou určí, či patríte medzi NAJLEPŠÍCH VÝŽIVOVÝCH PORADCOV SVETA! Stačí správne zodpovedať nasledujúce otázky:

Čo si myslíte, že je zdravšie?

 1. Varený karfiol, alebo veterník z cukrárne?
 2. Pohánka, alebo buchty na pare?
 3. Domáci kvasený chlieb, alebo rozmrazený polotovar z LIDLU podobný chlebu s 12 ingredienciami, z ktorých polovici ani nerozumiete.
 4. Rozmrazené čučoriedky, ktoré máte pol roka v mrazničke, alebo čerstvo kúpený keksík Bebe Dobre Ráno?
 5. Obyčajné slovenské maslo, alebo margarín so srdiečkom na obale?
 6. Horká 80% čokoláda, alebo biela čokoláda (pýtam sa čo je zdravšie, nie chutnejšie!)?
 7. Omeleta z vajíčok, alebo spečené müsli s cukrom zaliate sójovým mliekom?
 8. Kuracie prsia na vode (či pare, v rúre, na panvici s trochou oleja), alebo nejaké UFO* z McDonaldu?
 9. Červené mäso, alebo tofu?
 10. Jedno jabĺčko, alebo jedna mliečna MILKA čokoláda?
 11. Dve jabĺčka, alebo jedna mliečna MILKA čokoláda?
 12. Desať jabĺčok, alebo jedna mliečna MILKA čokoláda?

*UFO (unidentified fried object) – neidentifikovateľný vyprážaný objekt

VYHODNOTENIE:

Ak ste pri KAŽDEJ otázke vybrali za zdravšiu alternatívu VŽDY PRVÚ možnosť, gratulujem, patríte medzi NAJLEPŠÍCH VÝŽIVOVÝCH PORADCOV SVETA! Prosím o odoslanie adresy, na ktorú vám zašlem diplom.

Ak ste zapochybovali pri JEDNEJ možnosti, skúste študovať kvalitnejšie zdroje, či vedu a menej bulvár (napr. pri tom masle a margaríne, alebo pri vajíčkach a müsli, alebo pri bu-bu-búú červenom mäse v porovnaní s tofu…)

Ak ste zapochybovali pri VIAC AKO jednej možnosti, zbytočne komplikujete zdravú výživu. Prosím, vy si jedzte čo chcete, no neraďte okoliu!

MORÁL PRÍBEHU

Ono v rámci výživy fakt nie je problém VEDIEŤ, čo máme robiť, ale ROBIŤ to čo vieme, že máme (z momentálne dostupných informácií). Väčšina ľudí by testom „najlepšieho poradcu“ URČITE prešla. Tam je ukrytá pointa zdravej výživy:

 • Jesť menej spracovaných potravín (sladkostí, slaností, fast food..) a viac tých skutočných (vajíčka, mäso, ryby, zelenina, ovocie, nejaké tie tuky.
 • Sacharidy voľte minimálne spracované a opäť viac skutočné (napr. batáty, pohánka, quinoa, hľuzovitá zelenina…). Oveľa dôležitejšia je ich kvalita, ako kvantita.
 • Neprežierajte sa! A ak tak radšej skutočnými potravinami….ktorými sa takmer nedá prežrať (často kombinácia veľa vlákniny, vody, fádnej chute a pod.). Vedeli ste, že 10 malých jabĺk má tú istú kalorickú hodnotu, ako 100 gramová milka čokoláda? No koľkí z vás zjedia na posedenie 10 jabĺk? A koľkí z vás zošrotujú na posedenie milku čokoládu. Dokonca špenátu by ste museli zjesť takmer 1,8 kg!!!! Nech sa páči, skúste sa ním nabudúce prežrať 😉

Je zbytočné sa naťahovať, že aj pohánka, alebo špenát ma antinutričné látky, ktoré môžu vo veľkom množstve uškodiť. Ja sa potom pýtam….a KOĽKO vlastne tej pohánky, alebo špenátu si za posledný týždeň zjedol, že sa bojíš negatívneho dopadu ich prehnanej konzumácie? Alebo toho nebezpečného toxického lososa z Nórska? Ha?

Nehľadajme teda najlepšie percenta podielu jednotlivých makroživín v strave, ani ideálny počet jedál počas dňa. Neexistujú, resp. sú mimoriadne individuálne (aj podľa stavu organizmu, mikroflóry, pohybu, práce, mentálneho nastavenia…). Väčšina ľudí si vystačí s tromi KVALITNÝMI jedlami denne, sem tam treba vložiť kvôli metabolickej flexibilite nejaké to čiastočné hladovanie a u ľudí, ktorí chcú schudnúť, ja osobne sa prikláňam aj k nižšiemu (nie nízkemu!) obsahu sacharidov a vyššiemu podielu bielkovín a tuku. Budete sa cítiť sýtejší, čím ste aj menej náchylní zjesť nejakú blbosť, keď to na vás príde, alebo nemáte doma nič zdravé.

ZÁVER

Všetci jeme blbosti. A viete prečo? LEBO NAM TO CHUTI!!! A to je OK. Ak by ste bývali na ostrove Kitava s domorodým kmeňom, nejedli by ste ich v takej miere – lebo tam skrátka nie sú. Ale rovnako tak domorodec z ostrova Kitava ak by žil v Bratislave, zrejme by rád zašiel do McDonaldu – lebo je to pre mnohých celkom chutné a v dnešnom uponáhľanom svete aj rýchle.

Len sa prosím nevyhovárajte, že z dostupných informácií už neviete čo máte jesť, čo je zdravé a čo nie a že neviete schudnúť…lebo je to BULLSHIT! Väčšina to dobre vie.

Len…si nechceme priznať, že odpoveď je tak relatívne ľahká…a že najlepšieho výživového poradcu máme medzi svojimi ušami.