Radovan Gergeľ

Spať, či byť úspešný?

Motivačné videá hádam všetci milujeme. O to viac ak ich natočia slávne osobnosti. Pekne postrihané a umocnené hudbou. Vždy mám po nich chuť začať silnejšie makať a ľutujem každé premrhané obdobie svojho bytia. Za posledný rok na mňa intenzívne zapôsobila už legendárna reč od Arnolda Schwarzeneggra, v ktorej uvádza pár jeho pravidiel pre úspech v živote. Úžasný prejav. S jedným však tvrdo nesúhlasím…

V spomínanej reči za burácania publika Arnold odkazuje ľudom, ktorí nič v živote nestíhajú, ale tvrdia, že potrebujú spať 8 hodín…aby spali rýchlejšie. Stačí im šesť.

Hmm…

Hoci som vyrastal na Arnoldovi a prechovávam k tomu, čo dosiahol obrovskú úctu, s pribúdajúcim vekom a ubúdajúcimi jeho plagátmi na stenách, dovolím si mu v tomto bode oponovať. Ľudia…nepočúvajte ho. Buďte rozumní. Nespite menej. Spite viac. Spite kvalitnejšie. Spite pravidelnejšie.

Veda o dôležitosti spánku značne napreduje. Vedci dnes už hlbšie skúmajú vplyv porúch spánku na bunky, ako aj účinky nedostatku spánku na metabolizmus, reguláciu hormónov a génovú expresiu (2). Koľko teda spať? Konsenzus AASM (American Academy of Sleep Medicine) a SRS (Sleep Research Society) po zhodnotení viac než tisícky vedeckých článkov je: 7 až 7 a pol hodín (3).

Moral príbehu

Tu vidím rozkol asi ako väčšina z vás. Všetci sa radi inšpirujeme úspešnými ľuďmi. Chceme mať autá ako oni. Chceme žiť v takých domoch, či navštevovať dovolenkové destinácie, na ktoré sa po zaštrnganí minci v peňaženke bojíme hoci len prstom na mape ukázať. No, keď sa započúvame hlbšie do ich inšpirujúcich príbehov – odhalíme, že to stálo kopu síl. Kopu odriekania…a prebdených, utrápených, precestovaných nocí, porúch spánku, či včasného vstávania.

Tu by som teda rád ukončil môj filozoficko-odborný článok, pretože nenašiel som všeobecné riešenie resp. odporúčanie. Nechám to na každom z vás.

No ak vám jazda na najnovšom S500 nestojí za zvyšovanie rizika hypertenzie (4), alebo teplučká bublinkujúca vírivka na terase vašej 3 poschodovej vily za zvyšovanie rizika vzniku diabetes 2. typu (5), či najtrendovejšie Gucci kabelky za narušené imunitné funkcie (6)… tak si pospite kľudne dlhšie ako tých 6 arnoldových hodín. Kto je stále málo vystrašený, pribaľujem k vášmu úspechu ešte zvyšovanie rizika kardiovaskulárnych ochorení, arytmií (7,8,9), porúch nálady (10), neurodegeneratívne poruchy (11) a dokonca aj osamelosť (12). Nie zle v jednom balíku qpmUC rudFLBZMP3EEbynMdyPd QKzZiR0tPh5G0d 987sW6KByZjTr4n3MbQbWdUqTSpQ9UBvIQogPliYiPAUFDpcT42iaRrnXm1JodMRHXG4n0T7azbLsyOrFdB4wQgsUBOXo=s0

Priatelia, prajem vám teda optimálne dlhý a kvalitný spánok deň čo deň…a samozrejme aj ten úspech v živote. Nech nájdete balans.

Zdroje:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=bQxqIKTO2Ck
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6281147/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26039963/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29852916/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29510179/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28364472/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28065687/